День писемності: найкращі твори українською мовою
День писемності: найкращі твори українською мовою
Михайло Коцюбинський
Іван та Марічка – українські Ромео і Джульєтта – належать до ворогуючих гуцульських кланів. Попри це їх ще з дитинства поєднує чисте почуття. Як і шекспірівським героям, бути щасливими у цьому житті їм не судилося.
Михайло Коцюбинський – визнаний класик української літератури – старанно та пристрасно описав побут і традиції народу Галичини. У 1910 р., коли письменник повертався додому з італійської відпустки і на декілька днів зупинився у Карпатах, Коцюбинський був вражений примітивним і водночас глибоким способом життя гуцулів, котрі, по суті, були й залишилися язичниками. Саме враження від фольклору, звичаїв, побуту, зв’язку цих людей з землею, природою лягли в основу твору. До того ж, прекрасному новелісту Коцюбинському вдалося щедро і чисто описати наївні почуття головних героїв, біль втрати, сумніви людини у пошуках щастя.
ЧИТАЙ ТАКОЖ: НАЙКРАЩІ УКРАЇНСЬКІ ФІЛЬМИ ВСІХ ЧАСІВ
День писемності: найкращі твори українською мовою
Іван Нечуй-Левицький
Як і тисячі українських родин, родина Кайдашів після скасування кріпацтва всі свої сили спрямувала на облаштування добробуту. Але постійні сварки, непорозуміння, заздрість та інші примітивні людськи гріхи отруюють мир в Кайдашевій сім’ї та в їхньому оточенні.
Під тиском розвитку ринкових відносин російський уряд запровадив Селянську реформу, котра у 1861 р. звільнила з кріпацтва більше двадцяти мільйонів по всій Росії. За поміщиками зберігалася земля, а вільні селяни отримували так званий садибний притулок. Незважаючи на це, в результаті реформи більше 220 тисяч українських селян залишилися безземельними, 100 тисяч отримали до одної десятини землі, 1,5 мільйона - від 1 до 3 десятин на душу. Саме цю соціальну диференціацію селян, в ході якої одні стали заможні, інші залишилися у злиднях, зображує Нечуй-Левицький.
Окрім відтворення побуду, сімейних відносин, унікальної лексики, твір Нечуя-Левицького багатий простим селянським гумором – чи не найголовнішою перевагою нашого культурного генофонду.
День писемності: найкращі твори українською мовою
Іван Котляревський
Бурлеск за мотивами класичної поеми Вергілія. Сюжет: троянський отаман Еней намагається заснувати в Римі козацьку державу, імперію після того, як його батьківщину зруйнували вороги.
Сюжет – лише верхівка айсбергу. По-перше, у своїй поемі Котляревський сміливо натякнув на тугу української прогресивної творчої інтелігенції за козацтвом, ліквідованим Катериною ІІ. По-друге, Енеїда – енціклопедія української розмовної мови початку 19 ст. В Енеїді 7 тисяч слів, декілька значних синонимічних рядів, розмаїття етнографічно-побутової лексики. По-третє, Енеїда – справжній підручник з українознавства, твір насичений деталями побуду та культури 18 століття. Котляревський детально зображує фольклор, традиції, харчування, музичні та театральні розваги, ремесла та одяг того часу.
ЧИТАЙ ТАКОЖ: НОВІ УКРАЇНСЬКІ ФІЛЬМИ 2015 Р.
День писемності: найкращі твори українською мовою
Михайло Старицький
Русифіковані кияни - заможні (Сірки) та бідні (Голохвостий) – намагаються зламати хід історіі: бідний цирульник Голохвостий планує розбагатіти, одружившись з Пронею Сірко. Проня Сірко, неосвідчена міщанка, вивчає французьку та гарні манери.
П’єсу Старицького необхідно читати саме українською, як і фільм За двома зайцями краще дивитися в оригіналі, без російського дубляжу. Різниця між російськомовною версією та оригіналом – як між пародією та сатирою.
День писемності: найкращі твори українською мовою
Григорій Квітка-Основ’яненко
Маруся – дочка заможного селянина, покохала Василя, він прийшов сватати Марусю. Але батько дівчини відмовив Василю, мовляв, його скоро заберуть у рекрути. Трохи згодом Василь з’являється знову – він вивчив грамоту, і його хазяїн пообіцяв замість нього направити солдатом так званого наймача. Батько дає згоду, але, коли Василь їде у справах до Москви і Одеси, його наречена Маруся хворіє і помирає.
Примітивний сюжет повісті не має відволікати від її художньої цінності. Виданий у 1834 р., твір є першим прозовим представником нової української літератури, коли саме завдяки такому наївному просвітницькому реалізму розвивалася, по-перше, літературна українська мова, по-друге, літературні твори ставали все більш зрозумілими і доступними пересічним українцям.
ЧИТАЙ ТАКОЖ: ВІДОМА МУЗИКА З УКРАЇНСЬКИМ КОРІННЯМ
День писемності: найкращі твори українською мовою
Ольга Кобилянська
Головна героїня, Наталя Верковичівна, зростає сиротою у свого дядька, разом з його родиною – брутальною дружиною та двома дітьми-егоїстами. Дівчина знаходить порятунок у книжках, ставить собі за мету отримання вищої освіти та порятунок від банальної та примітивної жіночої долі.
Ольга Кобилянська – справжня Джейн Остін в новій українській літературі. Її Царівна – гімн жіночій емансіпації та фемінізму. Наталя стає на шлях освіти, честі, патріотизму і самостійності. Вона – живий протест проти міщанської залежності, звуження ролі жінки у суспільстві до необхідності одружитися та народити дітей. Кобилянська – учасник феміністичного руху на Буковині. Немало років свого життя вона присвятила саме боротьбі за право жінки на гідне життя.
День писемності: найкращі твори українською мовою
Тарас Шевченко
Просто, як то кажуть, must. Добірка віршів, балад, поем найвідомішого українського творця, людини-символа.
ЧИТАЙ ТАКОЖ: НАЙКРАЩІ СУЧАСНІ УКРАЇНСЬКІ ПІСНІ
День писемності: найкращі твори українською мовою
Олесь Гончар
Події роману розгортаються у місті, що має древню, ще козацьку історію. Але тепер, у соціалістичних 60-х, тут живуть металурги, життя котрих зосереджено біля доменних пічей. У місті зберігся й собор – шедевр запорізького зодчества. У місті вирішується доля собору – чи потрібен він жителям міста, комуністам-атеїстам.
Роман Гончара старанно приховували від публіки, забороняли друкувати, називали творчою невдачею. Саме через сміливий аналіз духовності і моральних якостей громадян Радянської України. Сьогоднішні літературні критики називають Собор романом-застереженням – перед моральною деградацією людей.
День писемності: найкращі твори українською мовою
Іван Карпенко-Карий
Заможний селянин Герасим Калитка хоче легких грошей. Він домовляється купити у одного єврея сто тисяч фальшивих рублів за п’ять тисяч справжніх. Єврей обдурює Калитку, підклавши йому звичайний папір. Калитка планує повіситися, бо “краще смерть, ніж така потєря”.
Творчість Карпенко-Карого – намір узаконити сатиру та фірмове українське почуття гумору, схильність до самоіронії, вміння сміятися над самим собою. Без Карпенко-Карого, видатного драматурга та знавця людських вад, не було б українського театру та української літературної сатири. Його твори і до сьогоднішнього дня не втрачають актуальності, в його персонажах ми завжди впізнаємо себе, знайомих або наших шановних можновладців.
ЧИТАЙ ТАКОЖ: НАЙКРАЩІ ФІЛЬМИ В ІСТОРІЇ НЕЗАЛЕЖНОЇ УКРАЇНИ
День писемності: найкращі твори українською мовою
Василь Стус
Талановитий поет, дисидент, борець за українську незалежність, несхильний патріот України і дуже, дуже обдарована творча особистість. Стус – справжній геній поезії – легко та невимушено комбінував різні літературні та поетичні прийоми, тож його поезія – це свято української літературної мови, образності, гри з римою.
Теги: evergreen, что почитать, лучшие украинские книги, день українськой писемності